کتاب کودک و نوجوان

چطور الفبا به کودکان آموزش دهیم ؟

چطور الفبا به کودکان آموزش دهیم ؟

کودکان در سال های اول و دوم ابتدایی معمولا در یادگیری حروف الفبا و درس های فارسی و نگارش دچار اختلال می شوند و باید با روش هایی آن را کنترل و رفع کنید تا کودک شما در آینده نه تنها دچار مشکل نشود بلکه این اختلال رفع و همچنین یادگیری او نیر تقویت گردد. البته امروزه در پیش دبستانی بستری برای آشنایی با الفبا فراهم شده و کودکانی که قبل از دبستان، پیش دبستانی می روند بسیار در یادگیری الفبا موفق تر هستند.یکی از راه های موثر برای تقویت و یادگیری الفبا در کودکان ، بازی با حروف الفباست که روش بسیار خوب و اصولی است که در ادامه توضیح مفصلی خواهیم داد.

معرفی بازی های موثر در یادگیری

معرفی بازی های موثر در یادگیری

  1. جدا کردن کلمات
  2. جعبه شن
  3. جمع کردن حروف اول
  4. اسامی هم قافیه
  5. طراحی پوستر یک حرف
  6. معمای خط ها
  7. با حروف در حمام

در ادامه به توضیح بیشتر موارد بالا می پردازیم

جدا کردن کلمات:

شناخت اجرای کلمه به کودکان یکی از موارد مهمی است که معلمان در آموزش به کودکان به آن توجه زیادی می کنند.برای این کار ابتدا کلمات را روی کاغد های کوچک کوچو بنویسید و سپس از فرزند خود بخواهید که حروف را تجزیه کرده و آن را با قیچی تکه تکه کنند. سپس با کمک شما اجزای کلمات را با دقت بررسی کنند و سعی کنند با کنارهم قرار دادن حروف کلمات را بسازند و سپس آن را با صدای بلند بخوانند. همچنین می توانید از آنها بخواهید کلمات جدیدی را با حروف بسازند و برای آن یک جلمه بسازند تا بیشتر در ذهنشان ماندگار شود.این کار ذهن کودک را خلاق می کنند و او را به یادگیری تشویق می کند.

بازی با جعبه شن:

یکی دیگر از راه های افزایش خلاقیت و تشویق آنها بازی با جعبه شن است. می توانید مقداری شن و ماسه برای کودک تهیه کنید و از او بخواهید رو شن ها حروف و کلمات را بنویسد یا حتی می توانید از او بخواهید با پا های خود روی شن ها بنویسد و بعد بررسی کند که درست نوشته یا خیر، این کار کودک را به وجد میاورد و او را تشویق به یادگیری می کند.

جمع کردن حروف اول:

برای انجام این مرحله همه حروف الفبا را روی تعدادی کاغذ نوشته و آن را در یک کیسه قرار می دهیم از فرزند خود بخواهید یک کاغذ را بردارد و با حرفی که روی آن کاغذ نوشته شده کلمه ای بگوید که اول کلمه آن حرف باشد یا به اطراف خود نگاه کند و وسیله ای که با آن حرف شروع میشود را تکرار کند و بنویسد و اگر کلمه ای پیدا نکرد باید آن را به داخل کیسه بیندازد و با حرف دیگری این کار را تکرار کند. این بازی را می توانید ب صورت گروهی هم با کودکان خود انحام دهید.

بازی اسامی هم قافیه:

در این بازی ابتدا کارت هایی تهیه کرده و روی هر کدام اسم های هم قافیه بنویسید و سپس آنها را مخلوط کنید و از آنها بخواهید اسم های هم قافیه را در یک ردیف قرار دهند و از روی آن با صدای بلند بخوانند.

بازی طراحی پوستر یک حرف:

برای این بازی ابتدا برای کودک خود یه جرف را مشخص کنید و سپس مقاله یا روزنامه ای در اختیار کودک خود قرار دهید و از او بخواعید تا با قیچی هر کلمه ای که با آن حرف شروع شده است را ببرد و بعد با آن کلمات پوستر بسازد.

بازی معمای خط ها:

برای این بازی سه حرف را روی سه کارت بگذارید و دورتا دور آن خط بکشید سپس همه کارت ها و حروف را جدا جدا به کودک دهید و از او بخواهید هر حرف را در جای مناسب خود قرار دهد.

تاثیر بازی در آموزش الفبا به کودکان

تاثیر بازی در آموزش الفبا به کودکان

دنیای کودکان پر از رنگ های زیبا، شادابی، انگیزه است و بازی برای آنها بسیار شوق برانگیر است که به ساخت شخصیت و روان آنها کمک می کند و همچنین باعث رشد هوش و ذهن کودک می شود.آموزش الفبا به کودکان با بازی می تواند باعث یادگیری با بازدهی بالا تر شود و آن شور اشتیاق آنها در بازی را به یادگیری الفبا نیز منتقل کند. می توانید در هنگام بازی با کودکان موسیقی هایی در رابطه با حروف الفبا پخش کنید تا کودک را به وجد اورید.

در نتیجه یادگیری الفبا درسنین پایین برای کودکان بسیار مهم و اساسی است و روش های آموزش آن بسیار متعدد ومتفاوت است که با بررسی های انجام شده بهترین آن همان بازی با حروف الفبا و کلمات فترسی است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.