کتاب کودک و نوجوان

چه کتاب هایی برای کودکان مناسب است؟

کتاب ها گوهری کمیاب هست که دانش زندگی را برای افراد آماده می سازند و آنها را در زندگی راهنمای می کنند. آشنایی افراد با کتاب در سنین پایین بسیار در زندگی آنها تاثیر گذار است. بهتر است کودکان را با کتاب اشنا کرده و آنها را به کتابخوانی عادت دهیم. انتخاب کتاب برای کودکان بسیار مهم است که در این مقاله به آن می پردازیم.

برای انتخاب یک کتاب مناسب برای کودکان باید به نکات زیر توجه داشته باشیم نویسنده‌ی کتاب، مترجم، تصویرگر، موضوع کتاب، علاقه‌ی کودک، پیامی که داستان منتقل می‌کند، ناشر و …

نویسنده‌های خوب و مشهور بسیارند و خوشبختانه روز به روز در حال گسترش اند. نویسنده‌های خوب و بزرگ  سعی نمی‌کنند تا در انتهای داستان یک نتیجه‌گیری اخلاقی داشته باشند، بلکه می خواهند کتابی با کیفیت و ارزشمند در اختیار مخاطب قرار دهند. به ترجمه ی کتاب ها هم بسیار دقت کنید زیرا ترجمه بد می توانند اثرات منفی روی خواننده کتاب بگذارد.

انتخاب کتاب خوب برای کودکان

انتخاب کتاب خوب برای کودکان

 1. مجموعه واژگان
 2. موضوع و ژانر کتاب
 3. پیام کتاب
 4. تصاویر کتاب

در ادامه به توضیح بیشتر موارد بالا می پردازیم.

 مجموعه واژگان:

در رابطه با این موضوع بهتر است ابتدا دایره واژگان کودک را مورد ارزیابی قرار دهیم وسپس با توجه به دایره واژگان او کتاب مناسب کودک را شناسایی کنیم. ممکن است کتابی که انتخاب کرده ایم حاوی واژگانی نا مفهوم باشد که درک آن برای کودک دشوار است و او را از کتاب خواندن خسته و دلسرد کند. می توانید برای بالا بردن دایره لغات فرزند خود  با او گفت و گو کنید یا با خواندن کتاب داستان، تماشای برنامه های مناسب دایره لغات فرزند خود را گسترش دهید.

موضوع و ژانر کتاب:

در زمان انتخاب کتاب لازم است به موضوع کتاب بسیار توجه کنید. همانطور که زندگی هر کس سبک و روش خود را دارد کتاب ها هم موضوعات و ژانر متفاوت دارند که بنا به سلیقه هر فرد انتخاب و خریده می شوند.ممکن است سلیقه فردی پس از چند سال یا ماه تغییر کند، در کودکان هم همینطور است پس ابتدا باید سلیقه کودک را شناسایی کنید و سپس کتاب مورد علاقه او را تهیه کنید. ور در زمان تهیه کتاب حتما آن را از ناشر معتبری تهیه کنیم و به صحت اطلاعات و مفید بودن آن دقت کنیم.

پیام کتاب:

کودکان حق دارند کتاب خوب بخوانند و از داستان خواندن لذت ببرند. داستان های خوب به کودکان مطالب مفید و خوب را آموزش می دهند. هر چه تعداد کتاب هایی که کودکان می خوانند بیشتر باشد درک آنها از مسائل و اطرافشان بالاتر می رود و نحوه برخورد آنها با رویدادهای روزمره بهتر می شود. کودکان با خواندن داستان از خیال پردازی لذت میبرد و زیبا دیدن را یاد می گیرند .تمام چیزهایی را که باید در زندگی یاد بگیرند و بسیار بیشتر از تصور ما ، از قصه‌ها می‌آموزند.

تصاویر:یکی دیگر از مواردی که در هنگام خرید کتاب باید به آن توجه کرد تصاویر هر کتاب هستند.تصاویر همیشه ارتباط بهتری با مخاطب میسازند و توجه آنها مخصوصا کودکان را جلب می کنند. گاهی حتی تاثیر گذاری آن از متن کتاب هم بیشتر است. بهتر است در زمان انتخاب کتاب برای کودکان به سراغ کتاب هایی برویم که از رنگ های ملیح و متنوع استفاده شده تا کودک ما با دیدن رنگ ها و تصاویر با کیفیت تشویق به کتاب خوانی شود.

معرفی چند کتاب خوب:

معرفی چند کتاب خوب

معرفی تعدادی کتاب خوب کار آسانی نیست زیرا کتاب های خوب و مفید بسیارند و قابل شمارش نیستند اما می توان به چند کتاب از دنیای کتاب های خوب برای کودکان اشاره نمود.

 1. نگذار کبوتر تا دیر وقت بیدار بماند
 2. مهمان‌های ناخوانده
 3. چگونه شیر باشیم؟
 4. ناروال و ژلی؛ جلد اول
 5. امان از دست زورگوها
 6. فیل ماکارون
 7. مادر جون! چرا اسمم یادت رفته؟
 8. دختری به نام لاک‌پشت
 9. خواهران غریب

کتاب خوب در ساخت شخصیت و رفتار کودکان بسیار تاثیر گذار است پس خرید و خواندن کتاب را در زندگی کودکان خود قرار دهید و با انتخاب کتاب مناسب آینده کودک خود را تا حد محدودی کنترل و تضمین کنید تا در آینده بتواند راه درست و زندگی خوبی را برای خود بسازد و از آن لذت ببرد. کتاب خوب بسیار در روحیه فرزندان تاثیر گذار است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.